İlişki Koçluğu (Aile, Eş, İş, Arkadaş İlişkileri)


Eşimizle, arkadaşlarımızla, çocuklarımızla, patronumuzla, sürekli olarak çeşitli insanlarla ilişki içerisindeyiz...

Az ya da çok, bu ilişkilerde sorun yaşamamak ise neredeyse imkânsız.

Bu ilişkilerde bizi en çok rahatsız eden şey, anlaşılamamak, değer görmemek, karşı tarafın beklentilerimize uygun davranmaması, bazense ilişkinin zarar veren bir çatışmaya dönmesidir.


Bazen tarafların amaçları, değerleri, ilkeleri, fikirleri arasında öyle ciddi farklılıklar vardır ki farklılıkların çatışmaya dönüşmemesi ilişki adına yeterince iyi bir sonuç olarak görülebilir.
Bazense, uzun soluklu, sağlıklı ve keyifli bir ilişkinin önündeki yegâne engel yeterince dinlememek, anlamaya çalışmamak ya da empati eksikliğidir.

Bazen kendi hayatımızdaki eksikleri mucizevi bir şekilde ortadan kaldıracak, mutluluğu, huzuru, aradığımız tatmini sağlayacak bir şeyler bekleriz karşı taraftan.  Bu durumda, ilişkilerimizi aşağıya çeken, gerçekçi olmayan beklentiler ve kendi hayatımızın sorumluluğunu almamaktır.

İlişkiyi bozan bazen karşı tarafa alan tanımamak, farklı açılardan bakamamak, değişime açık olmamak, hoş görü eksikliği ya da çözüm yerine sorun odaklı olmaktır.

İletişim hataları, yanlış anlamalar, tartışma becerilerinde, stres ve öfke kontrolü yönetiminde, problem çözme yaklaşımlarında yetersizlikler ise sorunların gereksiz yere daha da büyümesine sebep olur.

Aşırı savunmacı tavırlar, fazla eleştirel yaklaşımlar, suçlayıcı, alaycı, aşağılayıcı ifadeler ise işi çığırından çıkartabilir.


Danışanlarımız sık sık, yöneticilerinin, müşterilerin, çalışma arkadaşlarının, eşlerinin, özetle başkalarının neleri yanlış yaptığını anlatıyor bize çoğu zaman.  Sohbetlerimiz sırasında görüyoruz ki, tüm diğer insanları beklentilerimize uygun hale getirmemiz mümkün değil; kendi perspektifimizi değiştirdiğimizde, kontrol edebildiğimiz konulara odaklandığımızda, beklentilerimizi gerçekçi bir noktaya çektiğimizde ise, meseleler mesele olmaktan yavaş yavaş çıkmaya başlıyor.


Sen bu resimde neredesin?

Eşinle, ailen ile, iş yerinde, arkadaşlarınla ilişkilerin istediğin noktada mı?

İlişkilerini daha iyi bir noktaya çekebilmek için fark etmen, üzerinde çalışman gereken bir şeyler var mı?

Bu çalışmalarla ilişkilerimizi, hayatımızı ne kadar değiştirebiliriz?

Bu konularda seninle biraz sohbet edeceğiz…
İlişkilerini daha istediğin bir noktaya çekebilmek için senin yapabileceğin şeyleri belirleyip, bunların üzerinde çalışacağız.

Karşındakini doğru tanımak, iyi bir dinleyici olmak, varsayımda bulunmamak, farklılıklarımızı kabul etmek, farklı bakış açıları geliştirmek çözüm odaklı yaklaşımlar izlemek, gerçekçi beklentilere sahip olmak, aşırı savunmacı tavırlardan, fazla eleştirel yaklaşımlar, suçlayıcı, alaycı, aşağılayıcı ifadeler kaçınmak… Bu uzayıp giden listede yer alan konulardan birçoğunda yapabileceğimiz çalışmalarla, ilişkilerinde kısa zamanda önemli iyileştirmeler sağlamamız mümkün

Bir sonraki aşamaya hazır mısın?

Tanışmak ve sana tam olarak nasıl bir fayda sağlayabiliriz öğrenmek için 25 Dakikalık Ücretsiz Deneme Seansı Randevusu Alabilirsin


Randevu Al
× Belgin ÇITANAK