Öğrenci Koçluğu
22 Nisan 2020
İlişki Koçluğu
22 Nisan 2020

Ebeveyn Koçluğu

Hepimiz çocuğumuzun mutlu bir çocuk olmasını istiyoruz…
Okulunda, sosyal ilişkilerinde başarılı olsun istiyoruz...
Çocuğumuzun özgüvenli, özdisiplinli, iletişim ve diğer sosyal becerileri yüksek, sorumluluk sahibi bir çocuk olmasını istiyoruz.
Meraklı, problem çözen, sorumluluk alan, hedefleri, planları olan, farkındalığı ve motivasyonu yüksek, potansiyelinin farkında, endişe, stres ve benzeri olumsuz duygularını yönetebilen, konulara farklı bakış açılarından yaklaşabilen bir çocuk… 

Bu özelliklerden hangilerinin daha önemli olduğu ya da hangi alanın daha çok desteklenmesi gerektiği kişiden kişiye değişebilir.  
Ancak, öncelikler ve ihtiyaçlar ne olursa olsun,
çocuğunuzu (gerçekten) tanımak,
çocuğunuzla sağlıklı bir iletişime sahip olmak,
çocuğunuzun gelişimi için gerekli sevgi, güven ve huzur ortamını sağlamak ve güçlü aile bağları tesis etmek
tüm sürecin temelini oluşturacaktır. Birlikte çalışarak bu temelleri güçlendirmek için neler yapabileceğini bulabiliriz.

Bu temellerin güçlendirilmesi ebeveynlik çalışmalarının ortak alanı.
Öte yandan beş çocuğunuz varsa, beşine de farklı bir ebeveynlik yaklaşımı sergilemeniz gerekebilir.
Bir çocuğunuza daha demokratik davranıp, sınırlarını ve seçeneklerini geniş tutarken, diğerine daha otoriter ve koruyucu davranmanız gerekebilir.
Ebeveynlik yaklaşımının çocuğa göre ince ayarını birlikte yapabilir, bu yaklaşımı uygularken yararlanabileceğin teknikleri birlikte belirleyebiliriz.

Ve tabii bir de rol model olma konusu var.
Çocuk ebeveynlerini rol model olarak alacaktır. Düzenli spor yapan ve sağlıklı beslenen biriyseniz, çocuğunuzun da düzenli spor yapma ve sağlıklı beslenme alışkanlıklarına sahip olması ihtimali yüksektir.
Bu durumda, çocuğumuzda istediğimiz gelişmelerin olması için bazen önce rol model olarak bizim kendi alışkanlıklarımızı değiştirmemiz gerekebilir.  

Birlikte çalışarak rol model olarak neleri farklı yapabileceğini gözden geçirebiliriz.

Bir sonraki aşamaya hazır mısın?

Tanışmak ve sana tam olarak nasıl bir fayda sağlayabiliriz öğrenmek için 45 Dakikalık Ücretsiz Deneme Seansı Randevusu Alabilirsin


Randevu Al
× Belgin ÇITANAK